تصویرسازانی که کرونا از ما گرفت

تصویرسازانی که کرونا از ما گرفت

مروری بر هنرمندان فوت شده در اثر کرونا

  از دست رفتن جان هر انسان، بی‌‌شک ضایعه‌‌ای غمبار- نه تنها برای عزیزان و نزدیکان او- که برای تمام انسان‌‌هاست، با این همه در میان فوت‌‌شدگان در اثر بیماری کرونا، چهره‌‌هایی بودند که به دلیل آثار بر‌‌جای مانده از ایشان، بیشتر نزد اقشار مختلف جامعه شناخته شده بودند. یکی از این هنرمندان “ادمان(ادیک) آیوازیان” بود که روز 24 مارچ (پنجم فروردین 1399) در لندن درگذشت.

 “آیوازیان” در سال 1310 در خانواده‌‌ای ارمنی در تهران متولد شد و از 13 سالگی شروع به طراحی کرد. طرح‌‌ها و نقاشی‌‌های اولیۀ او مناظری از طبیعت و زندگی جاری در بازارها و روستاهای اطراف تهران بودند که یکی از آن‌‌ها در سال 1326 به نمایشگاه نقاشی کودکان یونسکو راه یافت و همین دلیلی شد برای فعالیت جدی او در این زمینه.

 نخستین نمایشگاهی که آثار آیوازیان در آن به نمایش گذاشته داده شد؛ در سال 1335 توسط مؤسسه ایران- آمریکا برگزار گردید و تنها به فاصلۀ دو سال، آیوازیان برندۀ جایزۀ نخست نمایشگاه گروهی در نیویورک شد. در سال 1960 به بینال ونیز راه یافت و سرانجام در سال 1985، نخستین نمایشگاه انفرادی خود را در نیویورک برگزار کرد و نهایتاً در بیش از 40 نمایشگاه گروهی و انفرادی شرکت کرد.

  آثار این هنرمند نقاش را می‌‌توان در بسیاری از موزه‌‌ها، کلیساها و مساجد در سرتاسر جهان مشاهده کرد. از جمله در موزۀ “سن لاتزرو” در ونیز، موزۀ “آرام خاچاطوریان” در ایروان، “گالری ملی ایروان”، موزۀ “مانوکیان” در تهران، کلیسای “سرکیس مقدس” در تهران، کلیسای “ارامنۀ آبادان”، کلیسای “ارامنۀ اهواز”، شرکت نفت تهران، “موزۀ ملی” و “موزۀ هنرهای معاصر” در تهران، موزۀ آبی “کورن‌‌وال” در بریتانیا، “موزۀ ملی ریاض”، “موزۀ تاریخی عبدالعزیز” در عربستان، طرح داخلی مسجد بزرگ فرودگاه ریاض و… “ادمان آیوازیان” بعد از چهل سال مهاجرت به تهران بازگشت و در آبان 1389، نمایشگاهی در “آرت سنتر” تهران برگزار کرد. نمایشگاهی از نقاشی‌‌های او نیز به نام “رنگ‌‌های سرزمین مادری‌‌ام” شهریور 1395 در گالری فرهنگسرای نیاوران برگزار شد و سرانجام آبان 1397، آخرین نمایشگاه از آثار او بود که به میزبانی باشگاه آرارات در تهران برگزار گردید.

 از دیگر هنرمندان تصویرپرداز که به علت ابتلا به ویروس کووید- 19، جان باختند باید از “کیومرث درم‌‌بخش” عکاس و کارگردان ایرانی نام برد که 31 مارچ (12 فروردین 1399) در پاریس درگذشت. کیومرث درم‌‌بخش در میان اهالی سینما، بیشتر به خاطر ساخت درامی اقتباسی از “بوف کور” صادق هدایت شناخته شده بود اما عمده فعالیت او عکاسی در پروژه‌‌های سینمایی بود، مانند فیلم “گوزن‌‌ها”، ساختۀ مسعود کیمیایی و فیلم “تنگسیر” ساختۀ امیر نادری، که توسط کیومرث درم‌‌بخش عکس‌‌برداری شدند.

 اما از هنرمندان تصویرساز غیر ایرانی باید از “آن سالیوان” یاد کرد که در سن 91 سالگی بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت. خانم “سالیوان” طراح و انیماتور با سابقۀ کمپانی فیلمسازی “دیزنی‌‌لند” بود که در تولید برخی از ماندگارترین انیمیشن‌‌های سینمای کودک همچون “شیرشاه”، “پری دریایی کوچولو”، “پوکوهانتس” و “تارزان” فعالیت داشت. به گزارش “هالیوود ریپورتر” سالیوان که از دهۀ 1950، در کارگاه نقاشی دیزنی‌‌لند فعالیت داشت در خانۀ سالمندان وابسته به صندوق حمایتی هنرهای تصویری در ایالات متحده دار فانی را وداع گفت.

 این‌‌ها تنها معدودی از هنرمندان شناخته شده عالم تصویرسازی بودند که کرونا چهره و تصویرشان را از ما گرفت. روح ایشان و تمام جان باختگان در اثر این بیماری مهلک قرن بیست و یکم، شاد و یادشان گرامی.

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می توانید از این تگ های HTML و ویژگی ها استفاده کنید:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>